Wrestling



2020-2021 Roster


Head Coach - Mike Abell

Assistant Coaches - Steve Keszler , Jason Schlichtemeier, and Sean Bice

 

Seniors - Logan Desersa, Wren Jacobs, Robert Merwin, Evan Osborn, and Zaven Osborne
 

Juniors - Buck Fickbohm, Hunter Harrison, Slade Keierleber, Perry Ketelsen, Traylin Martin, Kaden Olson, Kelton Olson, Paul Pulling, Peter Pulling, Braden Temple, and Hayden Wright
 

Sophomores - Austin Ateyo, Ryne Bostrom, Thane Elshere, Jackson Ford, Tanner Gillespie, Harrison Good, Reese Jacobs, Kash Krogman, Lucas Lewellen, Korbin Osborn, Gunner Rohloff, Maverick Simons, and Tel Trohkimoinen
 

Freshmen - Dee Daniels, Connor Delbridge, Kashton Ford, Byron Holt, Jarrick Jajola, Zak Juelfs, Koner Kelly, Cade Lemmel, Dakarai Osborne, Beau Peters, Jayden Rahn, Preston Ray, Gavin Sundstrom, Owen Udager, Caleb Weishaar, Aiden Werlinger, Tegan Zebroski, and Teryn Zebroski

 

2020-2021 Schedule/Results (Live Results on Trackwrestling)
 

Varsity

  • Fri, Dec 11 - Sat, Dec 12 | @ Rapid City Invite
  • Thu, Dec 17 at 7:00 PM | vs RC Stevens
  • Fri, Dec 18 | @ Chamberlain
  • Sat, Dec 19 | @ Brookings Invite
  • Tue, Dec 22 at 9:00 AM | Triangular
  • Mon, Dec 28 at 9:00 AM | Floyd Farrand @ SF Lincoln
  • Tue, Jan 5 at 7:00 PM | vs RC Central
  • Fri, Jan 15 | @ Philip Invite
  • Sat, Jan 16 at 10:00 AM | @ Mitchell Invite
  • Thu, Jan 21 at 6:00 PM / 7:00 PM | vs Campbell County / vs Thunder Basin
  • Sat, Jan 23 at 11:00 AM | @ Pierre
  • Fri, Jan 29 - Sat, Jan 30 | @ Belle Fourche Invite
  • Tue, Feb 2 at 7:00 PM | @ Douglas
  • Thu, Feb 11 at 6:30 PM | @ Belle Fourche
  • Fri, Feb 12 at 7:00 PM | vs Spearfish
  • Sat, Feb 20 at 10:00 AM | Region @ Rapid City | Team: 2nd (240 points); Individual: 106 - Korbin Osborn 2nd, 113 - Beau Peters 4th, 120 - Maverick Simons 2nd, 126 - Logan Desersa Champ, 132 - Kelton Olson Champ, 138 - Perry Ketelsen 4th, 145 - Zaven Osborne 5th, 152 - Harrison Good 4th, 160 - Wren Jacobs Champ, 170 - Reese Jacobs Champ, 182 - Robert Merwin Champ, 195 - Aiden Werlinger 2nd, 220 - Zak Juelfs 2nd, and 285 Buck Fickbohm 4th
  • Thu, Feb 25 - Sat, Feb 27 | State Tournament @ Rapid City | Team 6th (113.5 points); Individual (top 8 placers): 106 - Korbin Osborn 6th, 120 - Maverick Simons 8th, 126 - Logan Desersa 5th, 132 - Kelton Olson 3rd, 138 - Perry Ketelsen 6th, 160 - Wren Jacobs Champ, and Reese Jacobs Champ

Junior Varsity

  • Tue, Dec 1 at 4:00 PM | Sturgis Invite (EG)
  • Fri, Dec 4 - Sat, Dec 5 | @ Custer Invite
  • Thu, Dec 17 at 5:30 PM | vs RC Stevens
  • Sat, Dec 19 at 10:00 AM | @ Sioux Valley Invite
  • Tue, Jan 5 at 5:30 PM | vs RC Central
  • Sat, Jan 9 at 9:00 AM | @ Wright, WY Invite
  • Fri, Jan 15 at 10:00 AM | @ Newcastle, WY Invite
  • Thu, Jan 21 at 4:00 PM | vs Campbell County / vs Thunder Basin
  • Sat, Jan 23 at 11:00 AM | @ Pierre
  • Fri, Jan 29 - Sat, Jan 30 | @ Belle Fourche Invite
  • Tue, Feb 2 at 5:30 PM | @ Douglas 
  • Sat, Feb 6 at 8:30 AM | @ Hill City Invite
  • Thu, Feb 11 at 5:30 PM | @ Belle Fourche
  • Fri, Feb 12 at 5:30 PM | vs Spearfish

School Records
 

State Championships