Administration

Ethan  Dschaak

Principal

Ethan Dschaak

Amanda Christensen

Assistant Principal

Amanda Christensen

Administrative Assistants

Samantha  Spear

Administrative Assistant

Samantha Spear

Shannon Yorba

Administrative Assistant

Shannon Yorba

Teachers

Meghan Kvernum

Kindergarten

Meghan Kvernum

Michelle Ludens

Kindergarten

Michelle Ludens

Majorie  Small

Kindergarten

Majorie Small

Rebecca Christman

Kindergarten

Rebecca Christman

Sara Rundell

Kindergarten

Sara Rundell

Amy  Flohr

Kindergarten

Amy Flohr

Marnie Colhoff

First Grade

Marnie Colhoff

Casey  Kieffer

First Grade

Casey Kieffer

Beth Pitsor

First Grade

Beth Pitsor

Jana Swedin

First Grade

Jana Swedin

Ellie Falcon

First Grade

Ellie Falcon

Kayleen Selfridge

Second Grade

Kayleen Selfridge

Caitlin Wilson

Second Grade

Caitlin Wilson

Katherine O'Boyle

Second Grade

Katherine O'Boyle

Katie  Harrington

Second Grade

Katie Harrington

Carol Waider

Second Grade

Carol Waider

Patti  Marso

Third Grade

Patti Marso

Melissa  Beshara

Third Grade

Melissa Beshara

Rebecca Weber

Third Grade

Rebecca Weber

Becky Glidden

Third Grade

Becky Glidden

Becky Killinger

Third Grade

Becky Killinger

Kayla Sarringar

Fourth Grade

Kayla Sarringar

Jessica  Bernhagen

Fourth Grade

Jessica Bernhagen

Dominic Bradford

Fourth Grade

Dominic Bradford

Dan Avery

Fourth Grade

Dan Avery

Mackenzie Skovlund

Special Education

Mackenzie Skovlund

Mike Roddis

Special Education

Mike Roddis

Sidney Garner

Special Education

Sidney Garner

Abbie Childress

Special Education

Abbie Childress

Andrea  Christensen

Special Education

Andrea Christensen

Lisa Skovlund

Special Education

Lisa Skovlund

Sarah Lewis

Early Childhood

Sarah Lewis

Julie Carpenter

Special Education

Julie Carpenter

Tawny Witty

Special Education

Tawny Witty

Celisity Cadotte

Computer

Celisity Cadotte

Anna Peachey

Music

Anna Peachey

Heidi   Kruse

Librarian

Heidi Kruse

Laura  Sandness

Gifted Coordinator

Laura Sandness

Counselor/Social Worker/
Nurses/OT/PT/Speech

Dan McIntire

Counselor

Dan McIntire

Heidi Kraft

Counselor

Heidi Kraft

Noelle Jacobs

Behavior Analyst

Noelle Jacobs

Mercedes Borgen

School Psychologist

Mercedes Borgen

Loreena Larson

SST Coordinator

Loreena Larson

Abbie Waitman

Social Worker

Abbie Waitman

Sara  Delaney

Speech Therapist

Sara Delaney

Brittni Luikens

Speech Therapist

Brittni Luikens

Heather Erlenbusch

Speech Therapist

Heather Erlenbusch

Cindy Ireland

Physical Therapist

Cindy Ireland

Roni Hanson

Occupational Therapist

Roni Hanson

Support Staff

Ron White

Resource Officer

Ron White

Nicole Ruel

Paraprofessional

Nicole Ruel

Maggie Flemming

Paraprofessional

Maggie Flemming

Joan Wilson

Library Paraprofessional

Joan Wilson

Julie Peterson

STOP Coordinator/Capable Kids

Julie Peterson

Carla Walker

Capable Kids

Carla Walker

Sami Maxwell

Paraprofessional/ Capable Kids

Sami Maxwell

Cora  Atkinson

Capable Kids Coordinator

Cora Atkinson

Deb Karstens

Special Education Paraprofessional

Deb Karstens

Jennifer Dennis

Special Education Paraprofessional

Jennifer Dennis

Sherry Cranmore

Special Education Paraprofessional

Sherry Cranmore

Wendy  Johnson

Dream Box/Lexia

Wendy Johnson

Deone Horton

Food Service Site Manager

Deone Horton

Ruth Nowell

Playground Supervisor

Ruth Nowell

Anna Sheldon

Playground Supervisor

Anna Sheldon

Cal Christensen

Custodian

Cal Christensen